25 grudnia jest datą wziętą dosłownie z kosmosu! To czczone jak świat długi i szeroki, przez prastare ludy, przesilenie zimowe (obecnie trochę z obsuwą, ale to wina kalendarza juliańskiego). Ironią historii jest, że to pogańskie święto, zaadaptowane przez wczesne chrześcijaństwo do swoich potrzeb, dziś zostało zagarnięte przez komercyjny konsumpcjonizm, a jego symbolem stał się śmieszny, otyły krasnal w czerwonym wdzianku i z worem na plecach. 

     Tak naprawdę nie wiadomo nawet w którym roku urodził się Jezus Chrystus? O dokładnej dacie nie ma co wspominać. Tu Wielkanoc ma znaczną przewagę, bo wypada w żydowskie święto paschy i jest praktycznie pewne, kiedy Jezus zakończył swój żywot.

     Ludzie chyba zdają sobie sprawę z fikcyjności owego święta, bo traktują go równie iluzorycznie. Spotęgowany medialno/sklepową nawałą przekaz handlowy sprawia, że tradycyjnie zaczyna się szał zakupowy. Wariactwo ogólnie.

     Celują w tym starsze panie z powojennych roczników (moje "ulubione" pokolenie), które za punkt honoru stawiają sobie zakup ton mięsiw, kontenerów mandarynek, beczek flaków, bel baleronów… No tu przesadziłem – to raczej Wielkanocny jadłospis, ale szał ten sam!

     No i tradycja musi być zachowana, bo tak televizornie wałkują od parudziesięciu lat, a stare pokolenie wlepione notorycznie w ekrany TV, w końcu wzięło to za mus. Ale to i tak lepiej niż w USA, gdzie wszystko zostało opanowane wyłącznie przez obsesję zakupów.

     Tyle że jakiegoś łazęgi już na ten przykład nie musimy wpuszczać do domu – puste miejsce jest symbolicznie zostawione dla tych co odeszli. Na wieki i nieodwołalnie. To kolejna pogańska tradycja zaadaptowana przez kościół. Przez wieki ta instytucja opanowała do perfekcji przeobrażanie takich kwestii na swoje potrzeby. Czyni to zresztą do dzisiaj – 1 maja zrobili zdaje się świętem Józefa robotnika…

     Genialne!

664 odsłon(a), 1 odsłon(a) dziś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategorie
Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Stronę odwiedziło
000000
Dzisiaj :
Wczoraj :
W tym miesiącu :
Obecnie online :
Twoje IP: 18.206.175.155
Kontakt
Your name
Your email
Enter your message
Enter below security code