Że znowu zacytuję (a raczej sparafrazuję) ulubionego Lecha Jęczmyka:

"Świat medialnych i politycznych postaci, jest tak oderwany od prawdziwego życia, jak giełda od gospodarki".

      Otóż dla odmiany o giełdzie, maklerach i manipulantach z tego żyjących (na ogół powyżej średniej krajowej).  

       Więc giełda maklerska już dobre 100 lat temu straciła swój podstawowy sens:

  • Taki jak doinwestowanie startujących przedsiębiorców, w zamian za udziały w przyszłej spółce.
  • Obdarowywanie współpracowników kawałkiem firmy, w zamian za jej rozwój (i poświęcenie) na starcie, co jest NORMĄ w USA, a w Polsce postsocjalnofeudalnej co najmniej dziwactwem, bo ci co w pocie czoła tworzyli sukces firmy razem z właścicielem, co najwyżej mogą zostać jakimś tam drobnym kierownikiem (polski właściciel nie komórka – się nie dzieli!), a bardziej prawdopodobne, że dostaną kopa w du…pę, bo za dużo wiedzieli (i chcieli).
  • Coś tak naturalnego dla spółki akcyjnej, jak dywidenda , w polskich spółkach zaczęło obowiązywać dopiero od niedawna (!) weszło do użycia i wciąż jest traktowane jako luxus i przywilej (!!!), a nie jako norma.
  • No i rzecz podstawowa, jak nowotwór (dobre słowo: nowy twór) tocząca ekonomię po pochyłej w dół: spekulanctwo, że tak to określę. Otóż od owych wielu dekad (może i wieku), handel akcjami poszczególnych firm przestał być związany z ich rzeczywistymi możliwościami, kondycją, zyskami (lub stratami), a stał się zwykłym hazardem, ruletką, pokerem, grą w kości (ktoś kiedyś w Szwecji, zebrał paru przodujących maklerów i… szympansa, by wskazali akcje, które przyniosą największy zysk w najbliższym czasie. Małpa wygrała. W nagrodę dostała banany. Małpy w czerwonych szelkach, dostają za dobre trafienie kokosy.).

​       Wszystko to byłoby co najwyżej śmieszne, ale działalność owych manipulospekulantów (ich szefami są czołowi bankierzy), kreuje nasze, coraz to ubożejące (ekonomicznie) życie…

       A bogatemu radość!

1,078 odsłon(a), 1 odsłon(a) dziś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategorie
Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 2
Stronę odwiedziło
000000
Dzisiaj :
Wczoraj :
W tym miesiącu :
Obecnie online :
Twoje IP: 54.236.58.220
Kontakt
Your name
Your email
Enter your message
Enter below security code