Nie wiem od czego zacząć, ale jako że po necie cisnęło się sporo akcji negujących ową staropogańską, ostatniopaździernikową noc (po polskiemu – "Dziady") na rzecz nowochrześcijańskiego Święta Zmarłych (Wszystkich Świętych dla niepoznaki), to od razu przypomniały mi się kawałki o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (też pogańskie z korzeni). 

       Pisałem już o tym, że jedno z drugim mi nie przeszkadza, a nawet świetnie się wpasowuje do kompletu (jeszcze Zaduszki). Jedyne co przeszkadza, to gówniażerka łażąca za cukierkami (to jeszcze ujdzie), ale na głupawą modłę potrafiąca rozsypać po wycieraczkach mąkę. 

        No ale i to da się dopasować do naszej kultury, a nie bezmyślnie przeszczepiać amerykański prymitywizm. Wystarczy tylko trochę chęci i odpowiedni pomysł.

         A święto zmarłych, dla niepoznaki zwane Dniem Wszystkich Świętych i przesunięte na bezpieczną pozycję 1 listopada?

         No tak na logikę: wszyscy święci są już martwi, więc pasowałoby "Wszystkich Martwych". Sęk w tym że wszyscy martwi nie są święci, a całą tą nieswiętą czeredę przesunięto w świętowaniu na mało znaczące Zaduszki (nawet nie ma wolnego w ten dzień!). Takie nieznaczące święto dla uspokojenia pospólstwa.

          Czyli chcący, albo niechcący, dawni administratorzy chrześcijaństwa wprowadzili podział klasowy nawet w zaświaty!

          Mam tylko nadzieję, że Bóg – czyli zarządca tamtego miejsca, nie parafował owego podziału, bo z rzeczy samej śmierć ma każdego zrównać, a nie potwierdzać segregację.   

      

 

 

 

"Co my wiemy, to tylko kropelka, czego nie wiemy, to cały ocean."

                                                                            Izaak Newton

920 odsłon(a), 1 odsłon(a) dziś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategorie
Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Stronę odwiedziło
000000
Dzisiaj :
Wczoraj :
W tym miesiącu :
Obecnie online :
Twoje IP: 34.232.62.209
Kontakt
Your name
Your email
Enter your message
Enter below security code