Tak się składa, że po tygodniu bezsennych nocek (III zmiana), obudziłem się bogatszy o wyciąg z owej przymusowej firmy ubezpieczeniowej, która to niby dba o nasze emerytury (wypłacane zdaje się obecnie grubo po sześćdziesiątce). Kwota, którą ten urząd wtedy dawkuje, nijak się ma do zabranych przez niego pieniędzy (doliczmy jeszcze regularnie i nieubłaganie postępującą inflację, która to jest nieodzowną częścią nowoczesnej ekonomii i źródłem produkcji coraz mniej wartych banknotów), a całkiem legalnie, w większości, JUŻ z łaski daje beneficjentom tego pomylonego systemu, emeryturę niższą od minimalnej gwarantowanej pensji – czyli dosłownie jałmużnę dla żebraków.

         No więc moja, odłożona (bez mojej wiedzy!) przez ponad 20 lat (często przeplatanych szarostrefowym nieróbstwem) sumka dociągnęła prawie do 90000 PLN (dziewięćdziesiąd tysiaków słownie) i jest szansa przy obecnym trendzie, że przed pięćdziesiątką dojdę do stu tysięcy.

         Czyli dość sporo ogólnie.

        Zawsze oczywiście w takich wypadkach wychodzi motyw wpłacenia owych pieniędzy do banku. Nie wiem jakie jest oprocentowanie, ale zakładając, że pomiędzy 2, a 4% , to gwarantowana miesięczna zapomoga wynosiłaby minimalnie całkiem sympatyczne 2000 PLN.

         Na czysto!

        Czyli dość godnie i wygodnie.

        I to w wieku, w którym mundurówka (opłacana z państwowych pieniędzy, z których też się potrąca składki na ZUS – absurd nad absurdy!), z jakichś niejasnych powodów już może zaczynać sie byczyć – reszta musowo ma dociągnąć do owego 60+.

        A mi też się kurwa już nie chce robić! A system każe mi jeszcze zapierdalać 20 lat, ponieważ nie załapałem się do jakiejś uprzywilejowanej grupy (feudalizm całą parą!). W ogóle do żadnej uprzywilejowanej nie należę, a jedyne z czym się ostatnio identyfikuję, to zaznaczony wcześniej prekariat.

        Tyle że ten nie wypłaca pieniędzy (jeszcze).

        A  ZUS? Nawet na dalekim horyzoncie nie widac nadziei na jego likwidację. ŻADEN rząd nie zabierzę się za tą śmierdzącą sprawę, bo nie o to chodzi politykom. W tej naszej, wychwalanej pod niebiosa "demokracji", najwazniejsze jest nabijanie sobie głosów wyborców i sprawianie wrażenia, że kraj rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej.

        I lud ciemny za każdym razem to kupuje…

       Paradox "demokratycznego państwa prawa": żeby odebrać część MOICH, zagrabionych przez owe państwo pieniędzy, muszę dociągnąć prawie do 70ki i żyć jeszcze parędziesiąt lat!

      Co jest mało prawdopodobne i nie każdemu się udaje…

762 odsłon(a), 1 odsłon(a) dziś

Jedna odpowiedź na „Owoc żywota twojego je ZUS”

  • 90 000 zł to nie jest dużo, wręcz bardzo mało. Zrobileś błąd w obliczeniach. Też nie wiem ile wynosi oprocentowanie ale przyjmijmy dla uśrednienia, że 3%. Oznacza to, że mając kwotę 90 tyś w banku po roku dostaniesz 2700 zł  odsetek. Teraz podziel te 2700 na 12 miesięcy:) Tak, to dokładnie 225 zł na cały miesiąc!!!!  Zus natomiast wypłaca to wg innych kryteriów. W skrócie, jeśli teraz masz 90 tys i za 20 lat będziesz miał drugie tyle czyli powiedzmy dla równego rachunku 200 000 zł to oni bedą wypłacać Ci te pieniądze w oparciu o przewidywaną długość życia mężczyzny w Polsce. Obecnie to ok 75 lat (o ile się nie mylę) Tak więc te 200 000 zł będzie podzielone na 10 lat (65 lat poczatęk emerytury, 75 lat przewidywany zgon). W przypadku gdy nie dożyjesz do tego wieku wygrywa Zus i Twoje składki trafiają do dłużej żyjącego starca, jęśli pożyjesz powyżej 75 lat wygrywasz, Zus dopłaca Ci więcej niż wynosiły Twoje składki posługując się składkami pechowca który nie dożył do swojej emyrytury. To jest wersja skrócona uproszczona, a szczegóły są mało ważne. Pozdrawiam.

    Oceń: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategorie
Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 2
Stronę odwiedziło
000000
Dzisiaj :
Wczoraj :
W tym miesiącu :
Obecnie online :
Twoje IP: 3.235.30.155
Kontakt
Your name
Your email
Enter your message
Enter below security code